Elkészült a szoborpark. Megérkeztek Nagy Sándor alkotásai a Duna-partra
5.06., estv.hu
Megérkeztek Vácra, és helyükre kerültek Nagy Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásai. A 13 szoborból álló gyűjtemény Papp László műgyűjtő közbenjárására kerülhetett ingyenesen Vácra, fél éves szakmai előkészítő munka után pedig a Duna-part uszoda alatti szakaszán kapott helyet. A szoborparkba Nagy Sándor életművének jellegzetes darabjai kerültek. A mészkőtömbökből faragott alkotások között főleg nőalakok láthatóak, melyek a művészre jellemző nyers, rusztikus felületkezeléssel, és a formák expresszív elnagyoltságával készültek. Az önkormányzat a közel 200 millió forint eszmei értékű kollekció kihelyezésére mintegy 2 millió forintot biztosított-emelte ki Papp László.
Kedden érkeztek meg a váci Duna-partra Nagy Sándor Munkácsy díjas szobrászművész alkotásai. A 13 darabból álló kollekció Papp László váci műgyűjtő szorgalmazására került a városhoz, aki úgy véli, Vácon –más barokk városokhoz képest nagyon kevés szobor van, és ezen a helyzeten jó lenne változtatni.
Papp László, műgyűjtő
„Én úgy gondoltam, hogy ezt a szoborcsoportot, hogy legyen valami látnivaló a Duna-parton is, azt hozzuk ide, hiszen Vácnak nincsen más kitörési pontja, csak a kultúra. Nekünk ide kell hozni a vendégeket, a Dunakanyar gyöngyszeme kell, hogy legyünk, és ezért kell dolgoznunk.”
Nagy Sándor, a 20. század egyik legjelentősebb és legtermékenyebb szobrászművésze, számos alkotását őrzi a Nemzeti Galéria is. 2017-ben, 94 évesen hunyt el. Még életében négy vörösmárvány szobrát adományozott a városnak, melyek a Pannónia-ház udvarán állnak. Szintén a Pannónia-házban található egy gyűjtemény, feleségének, Gádor Magda Munkácsy-díjas szobrászművésznek alkotásaiból, valamint apósának, Gádor István Kossuth-díjas keramikusnak közel 1000 művét is a főtéri bemutatóhelyen őrzik. Nagy Sándor szobrai egy magángyűjtőtől kerültek Vácra, eszmei értékük darabonként mintegy 11-15 millió forint. A szobrok helyét és felállításuk koncepcióját egy szakmai stáb fél éven keresztül készítette elő-tette hozzá Papp László.
Papp László, műgyűjtő
„Körmendi Anna, Magyarország legnagyobb műgyűjtője –több ezer szoborral rendelkezik-, ő felajánlotta nekünk, hogy segít elhelyezni itt szobrokat a gyűjteményből, tehát nekünk ezért egy fillért nem kell fizetni, csupán be kellett rakni a helyére, megtisztítani, lezsűriztetni, és engedélyeztetni. Ez egy nagyon egyszerű költség volt, hiszen 13 nagyértékű szobrot hoztunk ide, több, mint 200 millió forint értékben, és ők maguk vállalták ennek a lebonyolítását.”
A kemény mészkőből készült alkotásokhoz betontalapzat készült, amelybe befúrták a szobrokat, hogy árvíz esetén is biztosan a helyükön maradjanak. Papp László arról is beszélt, hogy a kihelyezésre, valamint a járulékos költségekre Vácról a legjobb ajánlat is 15 millió forint volt, de a felajánló 2 millió forintért végeztette el ezeket a munkákat, így az önkormányzatnak végül ennyit kellett biztosítania a szoborpark létrehozásához. Papp László arról is beszélt, hogy a tervek szerint reflektorokkal és térfigyelő kamerával is védik majd a szobrokat a rongálóktól, kár esetén ugyanis jelentős a helyreállítási költség, illetve az alkotások magas értéke miatt a kár okozójára is nagyon komoly büntetés róható ki. A szobrok között a művész Kendős asszony, Anya a gyermekével, A pipás és párja című munkái láthatók, de feleségének, Gádor Magdának kőből formázott alakja is megtalálható a Duna-parti szoborparkban.
A cikkben szereplő művészek: